Nouvelle Droite

Nouvelle Droite (Француски: [nuvɛl dʁwat]; енгл. "New Right"), понекад скраћено на иницијализам НД, је политички покрет крајње деснице који се појавио у Француској током касних 1960-их. Nouvelle Droit је извор шире европске нове деснице (ЕНР).[1][2] Различити научници политичких наука су тврдили да је то облик фашизма или неофашизма, иако покрет избегава ове термине.

Nouvelle Droite је започео формирањем Groupement de recherche et d'études pour la civilisation européenne (GRECE; истраживачка и студијска група за европску цивилизацију), француске групе коју је углавном водио филозоф Ален де Беноист, у Ници 1968. године. Де Беноа и други рани чланови GRECE-а су дуго били укључени у крајње десничарску политику, а њихов нови покрет био је под утицајем старијих десничарских токова мишљења попут немачког конзервативног револуционарног покрета. Иако је одбацивао левичарске идеје о људској једнакости, Ноувелле Дроите је такође био под јаким утицајем тактике Нове левице и неких облика марксизма. Нарочито су биле утицајне социокултурне идеје италијанског марксисте Антонија Грамшија, а чланови НД-а су себе описивали као „Грамшијанце деснице“.

НД је достигла ниво поштовања у Француској током 1970-их, иако су њихова репутација и утицај опали након континуиране либералне и левичарске антифашистичке опозиције. Чланови НД придружили су се неколико политичких партија, постајући посебно јак утицај унутар крајње десничарског француског Националног савеза, док су идеје НД-а такође утицале на екстремно десничарске групе у другим деловима Европе. У 21. веку, НД је утицала на више група крајње деснице, као што су идентитаристички покрет и облици национал-анархизма.

НД се противи мултикултурализму и мешању различитих култура унутар једног друштва, противи се либералној демократији и капитализму и промовише локализоване облике онога што назива „органском демократијом“, са намером да искорењује елементе олигархије. Он се залаже за „археофутуристички“ или неку врсту „нереакционарногреволуционарног конзервативног“ метода за поновно оживљавање паневропског идентитета и културе, истовремено подстичући очување одређених региона у којима могу да живе Европљани и белци. Истовремено, покушава да одржи заштиту различитости етничких група и идентитета широм света, бранећи право сваке групе народа да задржи своје земље и регионе које ће окупирати. Да би остварила своје циљеве, НД промовише оно што назива „метаполитиком“, настојећи да утиче и промени европску културу на начине који су наклоњени њеној ствари током дужег временског периода, а не активном кампањом за функцију преко политичких партија.

  1. ^ Bar-On 2001, стр. 333.
  2. ^ Camus, Jean-Yves; Lebourg, Nicolas (2017). Far-Right Politics in Europe. Harvard University Press. стр. 123–124. ISBN 9780674971530. 

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search